Patera duża "Dwa koguty"

Paterę zaprojektował Adam Spała. Gotowy produkt ma średnicę 50 cm.
Paterę ręcznie malowała Monika Szczygieł

Patera jest ręcznie malowana farbami ceramicznymi utrwalanymi w wysokich temperaturach.

19 800,00 zł
Projektant: Adam Spała
Wzór z roku: 2019
Ręcznie malował/a:: Monika Szczygieł
Średnica (mm): 500
produkt dostępny
Ilość

Fabryka Porcelany AS Ćmielów wykonała największą porcelanową paterę jakiej Ćmielów do tej pory nie wyprodukował.

Paterę zaprojektował Adam Spała. Gotowy produkt ma średnicę 50 cm.

Wykonanie takiego wyrobu jest techniką niezwykle trudną, ponieważ porcelanowy wyrób o tak dużych wymiarach jest materiałem bardziej wrażliwym na działanie wysokich temperatur.

Porcelanowa patera odlewana jest w gipsowych  formach, a następnie po wysuszeniu trafia do pierwszego wypału na tzw. biskwit. Jest to bardzo ważny etap podczas całego procesu produkcji. Każda, nawet niewielka zmiana temperatury może mieć wpływ na ostateczną formę wyrobu. Porcelana może bardzo łatwo ulec deformacjom, a nawet popękać w wyniku naprężeń w swojej strukturze.

Wyrób w wersji biskwitowej trafia na kolejne etapy produkcji – gdzie zostaje poszkliwony i otrzymuje delikatną transparentną powłokę - by ostatecznie trafić w ręce artysty.

I teraz rozpoczyna się najdłuższy etap wykonywania porcelanowych pater.  Artyści współpracujący z manufaktura AS Ćmielów mają kilku-, a nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie w ręcznym malowaniu obrazów na porcelanie. Spędzają oni wiele tygodni na tym aby powstało wyjątkowe dzieło. Dodatkowo, w przypadku okrągłej patery, praca przy malowaniu wyrobu o tak nietypowym kształcie (ma lekko uniesione brzegi) jest trudniejsza od dekorowania płaskiej powierzchni porcelany. Skomplikowaną kwestią jest także ilość używanych kolorów farb ceramicznych.  Każdy rodzaj koloru wymaga osobnego wypału i innej krzywej wypału, a temperatura sięga niejednokrotnie aż do 1240 stopni (dzięki czemu farba ceramiczna wtapia się w szkliwo). Patera potrafi być zatem kilkukrotnie wypalana podczas malowania, przez co narażona jest na ponowne działanie wysokich temperatur. Na tym etapie każde pęknięcie porcelany obraca wniwecz wielotygodniową pracę malarza.

 

RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każda paterajest wykonana ręcznie z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie malowana przez artystę.

Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne. 

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do produktu dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania). W przypadku figurek dodatkowo do certyfikatu wpisywany jest unikatowy numer wyrobu (nadawany wg fabrycznego systemy znakowania).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek - idealny na każdą okazję!

Opis

Projektant
Adam Spała
Wzór z roku
2019
Ręcznie malował/a:
Monika Szczygieł
Średnica (mm)
500
Nowy

Obraz został ręcznie namalowany przez artystkę Monikę Szczygieł.

Adam Spała

Urodził się w 1956 roku.

Adam Spała jest 12. właścicielem Fabryki Porcelany AS Ćmielów. 

Od wielu lat projektujący i tworzący porcelanowe dzieła.  Inspiracje czerpie z otaczającego świata, podróży.  Zaprojektował m.in. Orkiestrę Anielską, Kocią Orkiestrę, Orkiestrę Żydowską, porcelanowe figurki kotów w charakterystycznym dla siebie stylu kwadratowym. Stworzył także figurkę Różowego flaminga, wykonaną z różowej porcelany.

Dzięki staraniom Adama Spały udało się nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim - artystą, który stworzył nowe projekty porcelanowych rzeźb dla fabryki. 
Nawiązanie kontaktu z Zofią Kryńską zaowocowało odtworzeniem przez fabrykę różowej porcelany, po ponad 70 latach przerwy w jej produkcji.
Dzięki ciężkiej pracy oraz ogromnej pasji jaką jest porcelana Adam Spała przy współpracy z najlepszymi artystami oraz modelarzami odtworzył oryginalny porcelanowy Serwis Matylda (z charakterystyczną kwadratową stopką) Zestaw ten  został wykonany w Ćmielowie na zamówienie Cara Mikołaja II dla polskiej primabaleriny Matyldy Krzesińskiej.

Jest inicjatorem i założycielem pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie (2005 rok).

DODATKOWE 

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe. Różne wyroby pakowane są w różne opakowania (poniżej prezentacja kilku wybranych)

 

Do wybranych wzorów figurek, filiżanek czy serwisów oferujemy dedykowane opakowanie drewniane (dodatkowo płatne). Jeżeli takie opakowanie jest dostępne znajduje się w opcji sposób pakowania przy produkcie.

W przypadku wysyłki produktu za pośrednictwem kuriera zapakowany produkt jest dodatkowo umieszczany w opakowaniu transportowym.

Jeżeli w danym momencie poszukiwana dekoracja jest niedostępna, prosimy o kontakt mailowy pod adresem zamowienia@cmielow.com.pl

Sprawdź naszą ofertę! 

Znajdziesz niepowtarzalne pomysły na prezent dla bliskich i przyjaciół, upominek biznesowy, pamiątkę dla gości z zagranicy, prezent ślubny, walentynkowy, gwiazdkowy lub po prostu nadasz swojemu wnętrzu nowego charakteru.

 

Przy zamówieniu powyżej 250 zł bilet do jednej z atrakcji Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie gratis.
Przy zamówieniu powyżej 600 zł bilet i przesyłka GRATIS