Katalog PIĘKNE MAŁPY EUROPY. PRZESTROGA ARTYSTY

Zapraszamy Państwa do zakupu katalogu z prezentacją kolekcji obrazów na porcelanie oraz rzeźb z brązu.

29,00 zł
produkt dostępny
Ilość

Publikacja zawiera teksty o kolekcji obrazów oraz rzeźb "Piękne Małpy Europy".

Publikacja przygotowana na wystawę rzeźb z brązu "Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty" prezentowanej na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu (26.04 - 30.09. 2019 roku)

  • Liczba stron: 116
  • Liczba zdjęć: ok. 150
  • Format: 210 × 297 mm
  • Oprawa: miękka
  • Numer wydania: I
  • Rok wydania: 2019
  • Języki: polski, angielski, niemiecki, hiszpański, francuski
Nowy

Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty

Wprawiają w zachwyt w galeriach całego świata. Niosąc też przy tym przesłanie artysty. - To moja przestroga dla ludzkości. Marzy mi się świat bardziej otwarty, tolerancyjny, wspólnie rozwiązujący globalne problemy - mówi Adam Spała, pomysłodawca i projektant kolekcji „Piękne Małpy Europy”.

Cofnijmy się do 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Inspiracją artysty było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. - To wynik moich wieloletnich poszukiwań tematu rzeźbiarsko-malarskiego, który by nie dzielił, a łączył całą Europę . Wszystkie 47 państw - podkreśla Adam Spała. Tak rozpoczął projekt „Piękne Małpy Europy”. Przez ponad siedem lat w Fabryce Porcelany AS Ćmielów powstawała jedyna na świecie kolekcja 47 obrazów autorstwa artysty.

„Płótno” wybrał sobie wyjątkowe - porcelanowe płyty produkowane w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. I to na nich malowane były kolejne elementy dzieł - w stylu art déco, pod ścisłą kontrolą projektanta, który dobrał styl, kolory, wyznaczył proporcje oraz stworzył całą koncepcję. Każdy obraz kilkukrotnie wypalany był w wysokich temperaturach (800˚C i 1100˚C). Najpierw powstawały wielobarwne małpy - o oryginalnych formach, często z charakterystycznymi dla danego europejskiego kraju atrybutami. Następnie były malowane filiżanki AS Ćmielów z flagą danego kraju, które spajały cykl obrazów. A na końcu wykonane kobaltem zostało tło malowideł z najbardziej charakterystyczną dla danego państwa architekturą.

Miejsce premiery kolekcji obrazów „Piękne Małpy Europy” było wyjątkowe - Muzeum Narodowe w Hanoi (w Wietnamie). Wystawa odbyła się w 2011 roku i była związana z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

- Kolekcja obrazów jest metaforą wizji „zagłady”, bliskiego końca cywilizacji. Jeżeli kraje nie będą ze sobą współpracować, to kruchy nasz los. Obawiam się, że egoistycznie myśląc tylko o sobie, możemy się niebezpiecznie zbliżyć do poziomu zwierząt z moich obrazów – przestrzega autor.

Każdy obraz został namalowany tylko w jednym egzemplarzu i wszystkie prace można oglądać w Galerii van Rij w Ćmielowie. Kolekcję dopełnia 48. malowidło przedstawiające portret autora - Adama Spały.

Obrazy na porcelanowych płytach były inspiracją do stworzenia kolekcji rzeźb „Piękne Małpy Europy”. - Malowidła były punktem wyjścia do projektu każdej małpy. Stworzenie rzeźby przestrzennej na podstawie dwuwymiarowego rysunku to trudne zadanie. Pierwowzorem każdej głowy były wielobarwne, lekko zgeometryzowane postaci zwierząt, nie zawsze prezentowane en face - opowiada Adam Spała. Gipsowe projekty stały się podstawą do odlania z brązu całej kolekcji. Gotowe prace umieszczono na specjalnie przygotowanych betonowych postumentach z porcelanowymi tabliczkami.

Podobnie jak w przypadku obrazów, tak i w tym zbiorze małp jest głowa autora. Praca nad cyklem trwała kilka lat, rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończyła w 2018.

W takiej formie kolekcja rzeźb prezentowana jest na dziedzińcu Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Podróżuje też po całym świecie. W dniach 26 kwietnia – 30 września 2019 roku kolekcja „Piękne Małpy Europy” zawitała do pięknego Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Każdą małpią rzeźbę można kupić w sklepie firmowym Fabryki Porcelany AS Ćmielów: odlaną z brązu w rozmiarze oryginalnym lub w wersji miniaturowej – z porcelany. Dla kolekcjonerów powstały również ręcznie wykonywane porcelanowe filiżanki i kubki z trwałym nadrukiem w postaci  obrazów z kolekcji „Piękne Małpy Europy”.

- Tworząc obrazy oraz rzeźby koncentrowałem się na moim przesłaniu. Mam nadzieję, że oglądając prace poświęcą Państwo choć chwilę, by zastanowić się nad losem nas wszystkich we współczesnym, tak niepewnym jutra świecie - zaprasza Adam Spała.

PRODUKTY POWIĄZANE