Żywe Muzeum Porcelany

Zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, zatem jeżeli chcą Państwo mieć zagwarantowaną możliwość wejścia o danej godzinie zapraszamy do zarezerwowania terminu wizyty w naszej manufakturze.

Informacja i rezerwacja:

  • +48 535 588 960,
  • +48 861 20 21 wew.22
  • turystyka@cmielow.com.pl (pn-pt 8:00 -16:00)

Adres: Sandomierska 243, Ćmielów (woj. świętokrzyskie)

Więcej szczegółów oraz ceny biletów, godziny zwiedzania dostępne na stronie internetowej: www.turystyka.cmielow.com.pl

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

 

Pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie powstało w 2005 roku z inicjatywy Adama Spały – właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

 

W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.

Warsztaty Ceramiczne

Kolejnym punktem przygody z porcelaną jest skorzystanie z warsztatów ceramicznych pod okiem doświadczonego instruktora. Warsztaty zostały uruchomione w 2010 roku.
Przygotowane zostały trzy programy warsztatów:

  •         wykonanie róży z masy porcelanowej
  •         pomalowanie porcelanowej filiżanki
  •         dekorowanie figurki kotka piłkarskiego.

Uczestnicy na początku ubierają specjalne fartuchy ochronne i samodzielnie pracują pod okiem instruktora. Możliwość spróbowania swoich sił w pracy z porcelaną jest niepowtarzalną okazją, tym bardziej, że uczestnicy warsztatów zabierają swoje prace ze sobą. Jest to unikatowa pamiątka z pobytu w Ćmielowie.

 

Kawiarnia Leżąca Kotka

 

W 2010 roku uruchomiona została również Kawiarnia o wdzięcznej nazwie , którą nosi jedna z  porcelanowych figurek – „Leżąca Kotka”.

Serwowane są tu: najdroższe kawy świata – kopi luwak oraz Jamica Blue Mountain, wyjątkowa kawa z porcelaną oraz kawy i herbaty z najdroższymi przyprawami świata, a wszystko podawane w ręcznie wytwarzanej i malowanej porcelanie (również w różowych filiżankach).

 

Wystawa Starej Porcelany

W ćmielowskiej manufakturze przewodnik przybliża turystom także historię produkcji porcelany w  Ćmielowie. W 2013 roku powstała Wystawa Starej Porcelany. Prezentowane w gablotach zbiory są uzupełniane o różne eksponaty prezentujące historię produkcji porcelany w Ćmielowie,

Dzięki zgromadzonym zbiorom zwiedzający odbywają podróż do początków manufaktury z fajansami Małachowskiego po nowe projekty. Zwiedzenie Wystawy Starej Porcelany, to również możliwość zapoznania się ze stylami w produkcji porcelany, zobaczenia jakie formy przeważały w różnych okresach oraz zobaczenia całej kolekcji porcelanowych figurek ze świata.  Duże emocje budzą prezentowane w gablotach próby podrobienia unikatowego wzornictwa (w tym figurki wykonane z ceramiki czy plastiku). Zwiedzający mogą również zobaczyć jakie inne przedmioty codziennego użytku były wykonywane właśnie z porcelany przez lata działalności manufaktury.

Cała wiedza i jej forma przekazania dostosowana jest do wieku grupy zwiedzającej.

Galeria sztuki współczesnej van Rij

Wyjątkowym miejscem jest przestrzeń Galerii sztuki współczesnej van Rij. Galeria została otwarta w 2013 roku w postindustrialnej przestrzeni starej maglarni i znajduje się na drugim piętrze fabryki. W galerii prezentowane są prace współczesnych polskich malarzy oraz rzeźbiarzy. Na stałe prezentowane są prace światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego: kolekcja rzeźb, obrazy „ogniem malowane” oraz szkice. Prace sprowadzane są z amerykańskiego atelier artysty.  Dodatkowo odbywają się wernisaże i wystawy czasowe współczesnych artystów (Rafał Olbiński, Natalia Olbiński, Monika Osiecka, Natalia Pastuszenko, Dominik Jasiński). Galeria prowadzi sprzedaż prac i doradza w budowaniu kolekcji.

Niepowtarzalny jest także zbiór obrazów i ikon ręcznie malowanych na porcelanie oraz kolekcja prac zatytułowana „Piękne Małpy Europy”. Na prezentację obrazów ręcznie malowanych na porcelanie została przeznaczona ogromna hala. Nowe prace powstają tu cały czas, przy współpracy z wybitnymi artystami malującymi na porcelanie. Ogromne emocje wzbudzają jedyne na świecie ikony malowane („pisane”)  na porcelanowych płytach wypalane w temperaturach przekraczających ponad 1000˚C.

Sklep firmowy – wzorcownia

W Sklepie firmowym działającym przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów można obejrzeć całą, liczącą ponad 400 wzorów kolekcję porcelanowych figurek, filiżanek, serwisów, wazonów, pater i ręcznie malowanych obrazów oraz zakupić wybrane wyroby. Zaprezentowane tu zostały m.in. figurki zaprojektowane w latach 50tych i 60tych XX, wykonane z oryginalnych form matek jak również współczesne projekty znakomitych designerów. W gablotach można zobaczyć również różową porcelanę dekorowaną 24-karatowym złotem. Wszystkie  wyroby są ręcznie produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane. Kupując bilet do dowolnej atrakcji można kupić porcelanowe pamiątki z rabatem.

 

W obiekcie honorowana jest Karta Dużej Rodziny, zniżki dla Seniora 60+ (zniżki na bilety wstępu)

Bezpłatny parking, darmowe WiFi.

 

Dane adresowe:

Fabryka Porcelany AS Ćmielów – Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów

www.turystyka.cmielow.com.pl, tel.: 535 588 960, 15 861 20 21  wew. 22

 e-mail: turystyka@cmielow.com.pl

Obiekt czynny codziennie, cały rok.

W sezonie letnim: maj – koniec września w godz. 9.00 – 18.00
W okresie październik – koniec kwietnia w godz. 9.00 – 16.00
Wejścia do obiektu odbywają się o pełnych godzinach. Aby zwiedzić większą ilość atrakcji lub skorzystać z warsztatów trzeba przyjechać odpowiednio wcześniej (szczegóły na stronie internetowej)

PayPal

Skontaktuj się z nami

  • zamowienia@cmielow.com.pl / shop@cmielow.com.pl
  • +48 15 861 20 21 wew. 21
  • ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów
zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies (polityka prywatności) a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).