Godło "Teraz Polska"

W Fabryce Porcelany AS Ćmielów udało się odkryć sekret różowej porcelany, który został uhonorowany Godłem „Teraz Polska” podczas XXIV edycji konkursu. Fabryka AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Europie produkującą serwisy z różowej porcelany według oryginalnej przedwojennej receptury.

 

W poniedziałek 9 czerwca br. odbyła się ceremonia wręczenia statuetek „Teraz Polska” w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie. Fabryka Porcelany AS Ćmielów już po raz drugi została laureatem Godła „Teraz Polska”. Wyróżnienie przyznano manufakturze za serwisy wykonane z różowej porcelany.

- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i zwieńczenie ciężkiej pracy, wielu lat badań oraz setek prób by opracować recepturę różowej masy porcelanowej. Traciliśmy już nadzieję, że nigdy nie uda nam się tego dokonać i że tajemnica tej szlachetnej porcelany została na zawsze utracona wraz ze śmiercią jej twórcy – Bronisława Kryńskiego (zginął w obozie koncentracyjnym w 1945 r.). Eksperymenty prowadzone w manufakturze AS Ćmielów w połączeniu z zapiskami i dokumentami wynalazcy polskiej różowej porcelany sprawiły, że udało się w końcu wyprodukować pierwsze serwisy do kawy i herbaty, które miały odpowiednie parametry.

Oczywiście receptura jest pilnie strzeżonym sekretem Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Obecny właściciel fabryki uchyla jedynie rąbka tajemnicy, zdradzając, że poszukiwanym składnikiem, który pięknie barwi ten typ porcelany i nadaje jej niepowtarzalny kolor jest złoto. To specjalne pudry i barwniki na bazie naturalnego złota sprawiają, że porcelana ma tak subtelny kolor oraz przepuszcza światło. Ogromny wpływ na wysoką cenę tej porcelany ma skomplikowany technologicznie i drogi proces wytwarzania. Przy produkcji białej masy porcelanowej wykorzystuje się 3 podstawowe surowce, podczas gdy do produkcji różowej masy liczba tych surowców wzrasta aż do 11. Wyroby wykonane z różowej porcelany są zatem o wiele droższe od białej porcelany. Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Europie produkującą wyroby z różowej porcelany według oryginalnej przedwojennej receptury.

- Mamy nadzieję, że Godło „Teraz Polska”, które jest przyznawane najlepszym produktom pozwoli nam jeszcze lepiej promować różową porcelanę zarówno w Polsce jak i za granicą, gdyż otrzymują je produkty które się wyróżniają na rynku i charakteryzują się najwyższą jakością.

 

 

Pliki do pobraniazrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.