Wystawa Porcelánové sochy (AS Ćmielów / Lubomir Tomaszewski)

wtorek 16 styczeń 2018

Wystawa: Porcelánové sochy. AS Ćmielów / Lubomir Tomaszewski

Miejsce wystawy: Instytut Polski w Bratysławie

Kurator wystawy: Katarzyna Rij

Czas trwania: 23 stycznia – 9 marca 2018 roku

 

Celem wystawy  pt.: „Porcelánové sochy” (tłum. Porcelanowe rzeźby) jest zaprezentowanie unikatowej w skali światowej  stylistyki polskiej manufaktury AS Ćmielów oraz jej najlepszego projektanta - artysty, rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego. Porcelanowe wzornictwo wyróżniają najlepsze projekty tworzone przez wiele pokoleń artystów, twórców i ludzi z ogromną pasją. Z biegiem lat, po wielu upadkach i wzlotach, jest ono kontynuowane przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów Adama Spały – 13. właściciela fabryki i święci triumfy na salonach świata.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno projekty z lat 60. XX wieku jak również te zaprojektowane po czasie transformacji własnościowej. Ma to pokazać odbiorcom, że styl i linia charakterystyczna dla dawnej fabryki Świt Ćmielów jest wciąż kontynuowana. Fabryka AS Ćmielów nie zamyka się jednak stylistycznie na nowe wzornictwo i wprowadza nowe, zaskakujące formy, które różnią się od ćmielowskich „pikasów” i takie eksponaty pojawią się także w Bratysławie.

Postacią łączącą całą wystawę jest polsko-amerykański artysta Lubomir Tomaszewski, który miał ogromy wkład w tworzenie polskiej rzeźby kameralnej lat  50. i 60. XX wieku, a później, mieszkając już w USA, tworzący  obrazy „ogniem malowane” i rzeźby wielkogabarytowe. Wybrane prace profesora również pojawią się w Instytucie Polskim w Braysławie.

 

Wystawie będzie towarzyszyć wykład do przyszłych absolwentów bratysławskiej szkoły plastycznej, na którym Katarzyna Rij – kurator wystawy, omówi fenomen „wielkiej czwórki” projektantów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i opowie o wznowieniu produkcji najlepszego wzornictwa przemysłowego przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Podczas prezentacji poruszone zostaną kwestie odpowiedniego podejścia do projektowania przedmiotów życia codziennego i patrzenia nie tylko na ich funkcjonalność - co jest oczywiście rzeczą nadrzędną, ale również na ich walor estetyczny.

Wystawa będzie miała miejsce w Polskim Instytucie w Bratysławie (Námestie SNP 486/27, 811 01 Bratislava - Staré Mesto). Gorąco zapraszamy.

https://www.facebook.com/events/148505945934561/

Zobacz także:

czwartek 27 wrzesień 2018

Wystawa "Olbiński - Olbińska. Metamorfozy"

Po raz pierwszy w historii na wystawie "Olbiński - Olbińska. Metamorfozy" kuratorka Katarzyna Rij zaprezentuje miłośnikom sztuki twórczość ojca Rafała Olbinskiego  - znanego malarza surrreaistę, twórcę... więcej

poniedziałek 07 maj 2018

Aleja Małp w Ćmielowie

Na dziedzińcu Fabryki Porcelany AS Ćmielów pojawiły się rzeźby z brązu. Umieszczone na betonowych postumentach głowy małp, opatrzone flagami konkretnych Państw europejskich nawiązują do kolekcji malowideł na porcelanie zatytułowanej... więcej

piątek 27 kwiecień 2018

Opóźnienia w realizacji zamówień on-line....

Drodzy miłośnicy porcelany,   W dniach 28 kwietnia - 4 maja 2018 roku sklep internetowy będzie miał przerwę.   Otrzymane zamówienie zostanie opracowane i przygotowane do wysyłki po dniu 6 maja 2018 roku. Wysyłka... więcejzrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.