Stuletni serwis rodziny Druckich-Lubeckich wrócił z Moskwy do Ćmielowa

poniedziałek 23 październik 2017

Wielka gratka dla kolekcjonerów – unikatowy projekt serwisu realizowanego zamówienie cara Mikołaja II dla primabaleriny Matyldy Krzesińskiej odtworzony przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów Adam Spała.
 

Historia serwisu i jego powrót do Ćmielowa oraz tajemnice związane z jego losami na przestrzeni burzliwych dziejów Imperium Rosyjskiego wzbudza ogromne emocje. Serwis nazwany współcześnie „Matylda” (nie znana jest nazwa pod jaką został wyprodukowany) został zrealizowany na specjalne zamówienie cara Mikołaja II Aleksandorowicza Romanowa dla baletnicy Marii Matyldy Krzesińskiej – polskiej tancerki i primabaleriny Cesarskiego Teatru Maryjskiego w Sankt-Petersburgu, zwanej Matyldą lub po prostu Mali.

Polska właścicielka serwisu odziedziczyła go od swojej rodziny z Moskwy. Jako dziecko bywała w Moskwie, gdzie po raz pierwszy zobaczyła przepiękne porcelanowe filiżanki w kredensie. Zabraniano jej go dotykać, ponieważ był „bardzo cenny” i nigdy też nie używano przy podawaniu kawy czy herbaty. Wszystkie elementy były złocone i widniał na każdym złoty, ręcznie wypisany monogram z ozdobnymi literami.  Ciotka mieszkająca w Rosji, była osobą wykształconą, lekarką i brała udział w „ekspedycjach naukowych”  (jednak żadnych bliższych szczegółów na ten temat nie chciała zdradzać). Z każdą wizytą młodej Polki w rosyjskim domu wzbudzał on coraz większe zainteresowanie, jednak wszelkie pytania dotyczące jego pochodzenia pozostawały bez odpowiedzi. Rosyjskiej krewnej bardzo zależało na tym aby serwis wrócił do Polski. Niestety nie wiadomo nic na temat tego co się działo z nim przez niemal sto lat – czasy rewolucji, I i II Wojna Światowa, znamy jego współczesną historię dopiero od momentu, kiedy porcelanowy unikat trafił do Polski.

Informacje o istnieniu tego serwisu fabryka otrzymała z zaproszeniem do przystąpienia do przetargu, do którego zaproszone zostały również domy aukcyjne, muzea, fabryki oraz osoby prywatne. Oczywiście była to nie tylko wielka okazja zakupienia unikatowego projektu, ale przede wszystkim możliwość sprowadzenia do Ćmielowa serwisu tutaj właśnie wyprodukowanego. Przetarg związany z serwisem Druckich-Lubeckich został przygotowany tak, aby wygrał oferent, który zaproponuje najwyższą cenę. Udało się – Fabryka Porcelany AS Ćmielów zakupiła serwis i stała się jego kolejnym właścicielem.

Serwis jest piękny, ma wyjątkową formę i jest jedyny na świecie. Składa się z ponad 100 części o bardzo charakterystycznych kwadratowych stopkach. Każda stopka połączona jest z czarką okrągłą rurką. Rurki są specjalnie kalibrowane wiertłami diamentowymi, a następnie poszczególne elementy łączone ze sobą i wypalane w wysokich temperaturach. Zestaw składa się z imbryków, filiżanek do kawy i herbaty ze spodkami, wazy, sosjerek, musztardniczek, solniczek, pieprzniczek i talerzy okrągłych i owalnych. Serwis dekorowany jest kobaltem i 24 karatowym złotem w wersji obiadowej, a w wersji kawowej delikatnymi złotymi paskami (z monogramem Matyldy).

Tak pięknego serwisu, mimo mojego zainteresowania porcelaną, studiowania mnóstwa publikacji, katalogów, odwiedzania wielu manufaktur porcelany na świecie, jeszcze nie widziałem – powiedział prezes Adam Spała – Niepewność i emocje związane z tym zakupem targały mną przez 6 miesięcy ponieważ tyle trwały procedury przetargowe. Dodatkowo bałem się, że zakup może zostać zablokowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a serwis będzie uznany jako dobro narodowe. Myślę, że wtedy moglibyśmy stracić możliwość odtworzenia tego pięknego zestawu porcelanowego i zakupu elementów tego zestawu przez kolekcjonerów i miłośników porcelany.

Na temat serwisy wypowiedziało się również Muzeum Narodowe w Krakowie, które również nie spotkało się z tak wyjątkową formą i potwierdziło że istnieje potrzeba podjęcia się dalszych badań. Część oryginalnego zestawy zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie  i zgodnie z uzyskanymi informacjami ma ono się zwrócić do odpowiednich muzeów działających w Rosji z prośbą o więcej informacji o tym wyjątkowym serwisie (informacje o zestawie posiadane przez fabrykę pochodzą z przekazów ustnych,j jakie otrzymała podczas badania jego pochodzenia) i o jego losach jak trafił z Ćmielowa do Sankt Petesburga, a później do Moskwy by powrócić do Ćmielowa. 

Serwisu składającego się z tak przepięknych elementów mógłby pozazdrościć nam sam król August II Mocny – podkreśla Adam Spała – Cały odtworzony zestaw jak również pojedyncze elementy będzie można już wkrótce zakupić w Fabryce Porcelany.

Pliki do pobrania

Zobacz także:

wtorek 30 październik 2018

Wernisaż wystawy "Ollbiński/Olbiński Metamorfozy"

Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawę "Metamorfozy Olbiński /Olbiński", gdzie zostaną zaprezentowane prace artystów: Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii Olbińskiej. Wernisaż odbędzie się w dniu 24 listopada 2018... więcej

czwartek 27 wrzesień 2018

Wystawa "Olbiński - Olbińska. Metamorfozy"

Po raz pierwszy w historii na wystawie "Olbiński - Olbińska. Metamorfozy" kuratorka Katarzyna Rij zaprezentuje miłośnikom sztuki twórczość ojca Rafała Olbinskiego  - znanego malarza surrreaistę, twórcę... więcej

poniedziałek 07 maj 2018

Aleja Małp w Ćmielowie

Na dziedzińcu Fabryki Porcelany AS Ćmielów pojawiły się rzeźby z brązu. Umieszczone na betonowych postumentach głowy małp, opatrzone flagami konkretnych Państw europejskich nawiązują do kolekcji malowideł na porcelanie zatytułowanej... więcejzrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.