Porcelana to jeden z najszlachetniejszych wyrobów stosowanych w sztuce użytkowej. Uwielbiamy jej delikatność i dlatego kolekcjonujemy piękne porcelanowe figurki, filiżanki oraz inne przedmioty.

Porcelana wymaga wyjątkowej pielęgnacji. We współczesnym świecie, w którym używamy zmywarek, odkamieniaczy i innych silnych detergentów nie wiemy jak odpowiednio czyścić porcelanę, aby zachować jej blask na lata. 

 

Podajemy więc kilka rad dotyczących pielęgnacji porcelany.

Mycie porcelany:

  1. Ręcznie dekorowanej porcelany nie należy myć w zmywarce (wyroby dekorowane techniką naszkliwną). Porcelanę myjemy ręcznie w letniej wodzie (nigdy gorącej) z dodatkiem odrobiny mydła lub innego delikatnego detergentu. Aby zminimalizować ryzyko stłuczenia najlepiej do zlewu włożyć plastikową miskę, napełnić ją roztworem wody z mydłem i delikatnie umyć za pomocą miękkiej ściereczki (w żadnym wypadku nie może to być druciana myjka czy gąbka o szorstkiej fakturze).
  2. Nigdy nie myjemy w zmywarkach porcelany dekorowanej płynnym złotem lub platyną.
  3. Najbezpieczniej myć po jednej sztuce. Jeśli upuścimy wyrób do wody, jest mniejsze ryzyko uszkodzenia pozostałych produktów, będących w wodzie.
  4. Jeszcze wilgotne po myciu produkty osuszamy bawełnianą, dobrze wchłaniającą wodę ściereczką. Nie odstawiamy ich na suszarkę, aby nie pojawiały się na wyrobach zacieki z wody.

 

Przechowywanie i czyszczenie na sucho:

  1. Prezentacja porcelany wymaga szczególnej oprawy. Wyroby możemy przechowywać na półkach w szafach, na komodach, stolikach oraz w eleganckich przeszklonych witrynach. Ten ostatni sposób to ochrona przed kurzem, a dodatkowo zabezpieczenie delikatnej i kruchej struktury porcelany przed przypadkowym potrąceniem i stłuczeniem.
  2. Wyrobów nie należy wystawiać na nadmierną ekspozycję słoneczną. Długotrwałe pozostawienie produktów na słońcu może spowodować blaknięcie koloru.
  3. Aby odkurzyć porcelanę, należy zawsze używać miękkiej bawełnianej ściereczki lub miotełki do kurzu. Miotełka sprawdzi się zwłaszcza, kiedy porcelanowe wyroby mają dużo ozdobnych zagłębień, ażurów i tym podobnych zdobień.

 

Informacje dodatkowe:

  1. Przy produkcji wyrobów w Fabryce Porcelany AS Ćmielów nie jest używana mączka kostna dlatego mogą być używane przez wegetarian i wegan.
  2. Po wielu latach farba ceramiczna (zwłaszcza czarna) ma właściwości matowienia. Farby używane w malowaniu od lat 90. nie zawierają metali ciężkich dlatego są mniej odporne na działanie promieni UV.
  3. Osad z kawy czy herbaty zniknie po wytarciu filiżanki/kubka mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej lub nasypanie do naczynia kwasku cytrynowego, zalanie go ciepłą wodą i pozostawienie na kilka minut.
  4. Porcelanowe wyroby nie powinny mieć kontaktu ze środkami chemicznymi (m.in. produkty na bazie alkoholu, wszelkiego rodzaju substancje oleiste oraz silnie 
  5. Do mikrofalówek nie wkładamy wyrobów zdobionych złotem lub platyną. Wyroby białe lub zdobione kalkomanią mogą być używane do podgrzewania w mikrofalówkach.
  6. Porcelanę możemy wkładać do lodówki, należy jednak pamiętać aby nie wyjmować porcelany z lodówki i wkładać do mikrofalówki lub wlewać „od razu” gorący płyn – porcelana jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur i może ulec pęknięciu.
  7. Porcelanowe kubki śląskie, ćmielowskie, babuni z dekoracją  kalkomanią można myć w zmywarkach używając bardzo delikatnych detergentów (bez używania środków służących do odkamieniania)

Dla zachowania należytej PROWENIEŃCJI, a tym samym wartości porcelanowego przedmiotu, należy zachować dołączony do niego certyfikat autentyczności.